JKW Książę Turki Al Faisal z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

11 października 2022 r. na najstarszej polskiej uczelni gościł Jego Królewska Wysokość książę Turki Al Faisal Abdulaziz Al Saud z Królestwa Arabii Saudyjskiej. Wizyta odbyła się z okazji 90. rocznicy nawiązania bilateralnych stosunków pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską oraz upamiętniającej to wydarzenie konferencji naukowej.

Przedstawiciela saudyjskiej rodziny królewskiej powitali w progach Uniwersytetu Jagiellońskiego rektor prof. Jacek Popiel oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec. W trakcie spotkania z władzami uczelni w Sali Senackiej Collegium Novum książę Turki Al Faisal dokonał wpisu do księgi pamiątkowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ważnym punktem wizyty księcia Turkiego Al Faisala w Collegium Novum było uroczyste otwarcie wystawy zdjęć upamiętniających wizytę Jego Królewskiej Wysokości księcia Faisala Al Sauda w Rzeczypospolitej Polskiej w 1932 r. Książę Faisal, późniejszy król Arabii Saudyjskiej, ojciec goszczącego na UJ księcia Turkiego Al Faisala, został wówczas przyjęty w Warszawie przez marszałka Józefa Piłsudskiego i odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego medalem Polonia Restituta. Wizyta ta uznawana jest za początek bilateralnych stosunków pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską.

Książę Turki Al Faisal wziął następnie udział w konferencji w Auli Collegium Novum, zorganizowanej z okazji 90. rocznicy wyżej wymienionej wizyty, z udziałem m.in. władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, podsekretarza stanu w MSZ RP Pawła Jabłońskiego, ambasadorów Arabii Saudyjskiej, Kataru, Palestyny, Egiptu, Libii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce oraz licznie zgromadzonych studentów UJ.

Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.