Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

659. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęty

659. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęty

Trzykrotnym uderzeniem berła rektor UJ prof. Jacek Popiel otworzył nowy rok akademicki. W dziejach naszej uczelni to już 659. raz, kiedy uniwersyteckie budynki zapełnią się młodymi ludźmi, którzy przyjechali do Krakowa zdobywać wiedzę, poszerzać horyzonty myślowe, rozpoczynać przygodę z nauką, a także zawiązywać nowe przyjaźnie. Już za dwa dni tysiące studentów i studentek podejmie naukę na 16 wydziałach UJ.

Inauguracja jest okazją do podsumowania mijającego roku i przedstawienia planów na następny. Otwierający uroczystość rektor UJ podzielił się refleksjami na temat sytuacji nie tylko UJ, ale całego szkolnictwa wyższego w Polsce. Prof. Jacek Popiel skupił się w swoim przemówieniu na zagrożeniach, problemach i wyzwaniach, które są pochodną trudnej sytuacji polityczno-ekonomicznej w kraju i za granicą.

- Rok akademicki 2022/2023 na pewno nie będzie łatwy. Wierzę jednak, że wspólnie uda się nam pokonać przeciwności i poprzez nasze osiągnięcia dydaktyczne, badawcze, organizacyjne zapisać kolejną godną kartę w wielowiekowej historii naszej uczelni - mówił rektor.

Zasygnalizował nadchodzące problemy, wśród których pierwszoplanową rolę odgrywają wzrastające dramatycznie koszty utrzymania i funkcjonowania uczelni.

- To jest problem całego środowiska akademickiego, związany z niskim wzrostem wysokości subwencji, stanowiącej podstawę funkcjonowania uczelni, inflacją, a przede wszystkim ogromnym wzrostem źródeł energii. Obecna wysokość subwencji nie wystarczy nawet na przetrwanie 2023 roku, nie mówiąc o realizacji planów rozwoju uczelni. Pracuję w Uniwersytecie ponad czterdzieści lat, ale nie pamiętam, żeby rektorzy tak dramatycznie przedstawiali najbliższy okres w funkcjonowaniu podległych im szkół. Wiem, że musimy jak najszybciej opracować program oszczędnościowy, zwrócić się do całej Wspólnoty akademickiej o pomoc w jego realizacji, ale nawet przy maksymalnych oszczędnościach nie udźwigniemy bez znaczącego zwiększenia subwencji ciężaru wzrostu cen energii i pozostałych mediów – stwierdził prof. Jacek Popiel.

Podkreślił także, że wynagrodzenia pracowników UJ daleko odbiegają od składanych zobowiązań jeszcze parę lat temu, przy okazji wejścia w życie tzw. Ustawy 2.0. (wynagrodzenie asystenta jest zbliżone do minimalnego wynagrodzenia w Polsce, a rozporządzenie dotyczące uposażenia profesora nie było zmieniane od 2018 roku).

Rektor UJ podkreślił, że mimo zewnętrznych przeciwności, uniwersytetowi udało się kontynuować kilka inwestycji i rozpocząć nowe – kończy się przebudowa i modernizacja budynku „Małego Paderevianum”, przeprowadzona ma zostać rozbudowa budynku Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, ruszyła od dawna planowana rozbudowa hali eksperymentalnej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, dla którego uzyskano umowę w wysokości 200 mln zł  na finasowanie działalności w następnych latach. Ponadto zaplanowano rozbudowę infrastruktury badawczo-dydaktycznej i administracyjnej Collegium Medicum w Prokocimiu oraz kolejne etapy budowy Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego UJ na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Prof. Jacek Popiel odniósł się także do opublikowanych przez ministerstwo edukacji i nauki wyników ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021.

Więcej szczegółów oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron