Śniadanie profesorskie w rocznicę odnowienia Akademii Krakowskiej

Tradycja śniadań profesorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim trwa od 2000 roku. Nawiązuje ona do wspólnych spotkań i posiłków krakowskich uczonych w Stubie Communis Collegium Maius. W tym roku śniadanie odbyło się po raz drugi z rzędu w Ośrodku Recepcyjno-Konferencyjnym UJ w Modlnicy pod Krakowem. Spotkanie, w którym uczestniczyły władze rektorskie, członkowie rady uczelni i zaproszeni pracownicy naukowi, miało szczególny charakter, gdyż połączone było z pożegnaniem profesorów przechodzących na emeryturę.

Śniadania profesorskie odbywają się dla uczczenia rocznicy wydania 26 lipca 1400 roku przez króla Władysława Jagiełłę przywileju odnowienia Akademii Krakowskiej. Tego dnia w zakupionym od rodziny Pęcherzów z Rzeszotar budynku, na którego miejscu stoi obecnie Collegium Maius, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Wzięli w niej udział m.in.: rektor Stanisław ze Skarbimierza, biskup krakowski Piotr Wysz, pierwsi wykładowcy, a prawdopodobnie także i król. Przywilej fundacyjny odczytał Mikołaj Kunowski, biskup włocławski i podkanclerzy. Następnie wysłuchano wykładu inauguracyjnego, poświęconego prawu rzymskiemu i kanonicznemu oraz związkach moralności z prawem, który wygłosił Piotr Wysz z Radolina (ok.1354-1414), profesor, biskup krakowski, a końcową mowę wygłosił rektor Stanisław ze Skarbimierza. Inaugurację zakończyła uczta, której fundatorem najprawdopodobniej był król.

Obecnie lipcowe spotkanie wybitnych naukowców, profesorów i ludzi związanych z uczelnią jest okazją do wymiany poglądów i dyskusji. Głównym punktem śniadania profesorskiego jest każdego roku wykład, który tym razem wygłosił prof. Wojciech Czakon, kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Wystąpienie nosiło tytuł „Niepewność jutra”.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.