VIII edycja Forum Seniora

Forum Seniora to seria ciekawych wykładów, porad ekspertów oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa osób starszych, które na stałe wpisały się do kalendarza spotkań organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński, redakcję „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.

16 grudnia odbyła się druga w tym roku, zimowa edycja wydarzenia, którą ze względu na panującą trudną sytuację epidemiologiczną zorganizowano w formule online.

Z domowego fotela zainteresowani mogli posłuchać wykładów najlepszych ekspertów z Małopolski. Tematem przewodnim Forum było hasło "Seniorze odetchnij!". Problemy poruszane podczas wykładów i warsztatów skupiały się wokół zagadnień ochrony układu oddechowego przed zagrożeniami wywoływanymi przez koronawirusa i zanieczyszczenie środowiska.

Seniorom zaprezentowany został także zestaw ćwiczeń oddechowych, które szczególnie w tym trudnym czasie pomogą lepiej zadbać o płuca.

Spotkanie w internecie otworzył rektor UJ prof. Jacek Popiel, który wyraził nadzieję, że następne edycje Forum Seniora odbędą się, tak jak w ubiegłych latach, w salach UJ, gdzie w bezpośrednikm kontakcie można będzie rozmawiać o palących problemach seniorów, mieszkańców miasta i regionu.

Wykłady dla uczestników forum wygłosiły m. in. ekspertki z UJ: dr n. med. Bożena Ziółkowska-Graca z Oddziału Klinicznego Pulmonologii i Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ("COVID-19 co wiemy o tej chorobie i jej wpływie na nasz układ oddechowy? Jak chronić się przed zakażeniem") oraz prof. Ewa Konduracka z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (Jak dbać o swoje zdrowie w czasie zagrożeń ze strony środowiska").

Gościem spotkania był Jerzy Stuhr - znakomity aktor, który w minionych latach stoczył walkę o swoje zdrowie.

Patronat nad wydarzeniem objęli rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.