Oblicza postpamięci 4 – narracje alternatywne i marginalizowane

Postpamięć w narracjach alternatywnych i marginalizowanych stała się tematem czwartej edycji interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Oblicza postpamięci”. W związku z sytuacją epidemiczną przedsięwzięcie tym razem miało formę zdalną.

W dniach 22-23 października 2020 roku badaczki i badacze z kilkunastu ośrodków akademickich i instytucji naukowych podejmujący w swoich eksploracjach tematy dotyczące różnych aspektów postpamięci zaprezentowali wnioski płynące ze swoich analiz. Znakomity wykład inauguracyjny pt. „Bezgłos (o rewersach ciszy w teatrze pamięci)” wygłosił prof. Paweł Próchniak. W kolejnych wystąpieniach mowa była o następstwach Szoa, także w odniesieniu do rodzin „sprawiedliwych wśród narodów świata”, o postpamięci wśród Łemków, Ślązaków, Rosjan, Ukraińców, Litwinów, Białorusinów, o znaczeniu traum powojennych i ich reprezentacjach w kulturze izraelskiej, litewskiej, niemieckiej, mongolskiej, peruwiańskiej, węgierskiej czy włoskiej. Przedmiotem analiz były zarówno dzieła literackie, jak i filmy, architektura, teatr, elementy popkultury. Cykl krakowskich spotkań animowanych przez Instytut Studiów Międzykulturowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego ostatnio we współpracy z Instytutem Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego zaowocował kilkudziesięcioma artykułami już opublikowanymi w numerach 35 (2015), 47 (2017) oraz 65 (2020) czasopisma „Politeja”. Już wkrótce można spodziewać się kolejnego tematycznego tomu tego periodyku „Oblicza postpamięci 4”.