Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Złoty medal „Plus Ratio Quam Vis” dla ks. Adama Bonieckiego

Złoty medal „Plus Ratio Quam Vis” dla ks. Adama Bonieckiego

Ze względu na ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, uroczystość, która pierwotnie była zaplanowana na 12 maja, czyli Święto UJ, odbyła się w zamkniętym gronie w auli Collegium Novum UJ. Na sali obecni byli: prof. Wojciech Nowak, rektor UJ poprzednich kadencji, prorektor UJ prof. Dorota Malec, Jacek Ślusarczyk, prezes Wydawnictwa „Tygodnik Powszechny”.

 

Wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Adam Boniecki został uhonorowany złotym medalem „Plus Ratio Quam Vis” w szczególności za:

  • odwagę w głoszeniu swoich poglądów,
  • zasługi na polu wielośrodowiskowego dyskursu filozoficzno-etycznego i teologicznego,
  • za bycie niekwestionowanym autorytetem w działalności autorskiej i redaktorskiej.

- Misją Uniwersytetu Jagiellońskiego jest czerpanie z bogactwa wielowiekowej tradycji i zachowywanie dziedzictwa pokoleń, a jednocześnie wytyczanie nowych kierunków rozwoju myśli poprzez najwyższej jakości badania i nauczanie, a także budowanie trwałych relacji ze społeczeństwem oraz kształtowanie otwartości na nieznane, wrażliwości humanistycznej i odpowiedzialności za działanie. Dewiza „Plus Ratio Quam Vis” (łac. Więcej znaczy rozum aniżeli siła, rozum przed siłą) doskonale wpisuje się w tę misję. U progu XXI wieku motto Uniwersytetu Jagiellońskiego nie straciło na swej aktualności. Traktuje bowiem o prymacie rozumu nad siłą. Społeczność Akademicka ma za zadanie stale przypominać o wymowie tych słów, ponieważ zawarta jest w nich szczerość, mądrość i siła, którymi Uniwersytet kieruje się od ponad 650 lat swej działalności – mówił otwierając uroczystość rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Więcej informacji na stroneie: www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj