Wirtualna konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Biostatystyki Klinicznej

W dniach 23- 27 sierpnia 2020 odbyła się pierwsza w historii wirtualna konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Biostatystyki Klinicznej - ISCB41. Zaplanowana pierwotnie jako duże spotkanie w Krakowie, zmieniła swój format w odpowiedzi na aktualną sytuację na świecie związaną z Covid-19. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 700 naukowców i specjalistów w zakresie zdrowia publicznego, epidemiologii oraz innych dyscyplin biomedycznych z ponad 50 krajów.

Na potrzeby konferencji została stworzona rozbudowana platforma, na której uczestnicy mogli nie tylko na żywo brać udział w wykładach, ale również spotykać się ze sobą, zadawać pytania, dyskutować, a nawet poznać miasto, do którego nie udało się im przyjechać. O jakość transmisji zadbała profesjonalna firma streamingowa, której pracownicy koordynowali połączenia zdalne z poszczególnymi prelegentami i prowadzącymi sesje.

W ostatecznym kształcie konferencja stała się ogromnym przedsięwzięciem pod względem logistycznym oraz technologicznym. W ciągu 5 dni odbyły się 72 sesje, w których uczestniczyło ponad 400 prelegentów z różnych krajów z całego świata. Komitet naukowy pod przewodnictwem prof. Michała Abrahamowicza, tworząc program naukowy konferencji, musiał wziąć pod uwagę nie tylko kwestie merytoryczne, ale także strefy czasowe, w których przebywali prelegenci.

Gości z całego świata przywitali prorektor ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Tomasz Brzostek, kierownik Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych prof. Andrzej Pająk oraz przewodnicząca lokalnego komitetu organizacyjnego dr Krystyna Szafraniec. Po oficjalnym otwarciu konferencji uczestnicy udali się na krótki, wirtualny spacer po Krakowie. Podobnie jak w poprzednich latach konferencja ISCB41 stanowiła forum międzynarodowej wymiany osiągnięć naukowych i doświadczeń w zakresie teorii i metod biostatystycznych oraz ich zastosowania w badaniach medycznych.