Uniwersytet Jagielloński uhonorował węgierskiego dyplomatę

13 lipca 2020 roku w auli Collegium Maius UJ konsul generalna Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy otrzymała srebrny medal Plus Ratio Quam Vis w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu UJ.

Uroczystość, przeprowadzoną z zachowaniem reżimu sanitarnego przewidzianego na czas pandemii CoVid19, poprowadził rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. Laudację na cześć prof. Körmendy wygłosił z kolei prodziekan Wydziału Historycznego UJ prof. dr hab. Stanisław Sroka. Przybliżył on dorobek naukowy laureatki w dziedzinie historii, a także jej doniosłe zasługi na polu kulturalnym i dyplomatycznym, które w istotny sposób przyczyniły się do umocnienia przyjaźni i współpracy polsko-węgierskiej. Łaciński tekst dyplomu odczytał dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. dr hab. Jan Święch. Prof. Adrienne Körmendy uhonorowana została w szczególności za budowanie stosunków polsko-węgierskich opartych na przyjaźni oraz wzajemnym szacunku, propagowanie historii i kultury polskiej na Węgrzech oraz organizację wielu wspólnych przedsięwzięć z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Dziękując za zaszczytne wyróżnienie, prof. A. Körmendy przywołała m.in. postać prof. Jerzego Wyrozumskiego, wybitnego mediewisty, prorektora UJ w latach 1987-1990, podkreślając jego rolę w umacnianiu relacji naukowych między Polską a Węgrami. Nawiązując do w/w, konsul zwróciła uwagę na historyczną rolę Węgier jako pośrednika, dzięki któremu wpływy kulturowe z Italii i Francji zainspirowały Kazimierza Wielkiego do założenia Uniwersytetu. Zauważyła przy tym, że historia Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najlepszym dowodem prawdziwości sentencji plus ratio quam vis, która wyraża również istotę pracy dyplomatycznej. Ceremonię uświetnił występ Chóru Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej informacji oraz fotreportaż na: www.uj.edu.pl