Inauguracja Szkół Doktorskich w Uniwersytecie Jagiellońskim

W środę 27 listopada 2019 roku w budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji UJ przy ul. Krupniczej odbyła się pierwsza inauguracja roku czterech szkół doktorskich. Te nowe instytucje w strukturze najstarszej polskiej uczelni zostały powołane do życia w wyniku reformy szkolnictwa wyższego wprowadzanej przepisami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0.

Ostatecznie po konsultacjach z gronem dziekańskim, na podstawie decyzji rektora UJ prof. dra  hab. med. Wojciecha Nowaka powstały: Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych oraz Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Osoby rozpoczynające studia w szkołach doktorskich, oprócz rektora W. Nowaka  powitała również Natalia Stręk, prezes Towarzystwa Doktorantów UJ. Jak przyznała, tegoroczna rekrutacja stanowiła nie lada wyzwanie dla kandydatów, ponieważ na większości programów doktoranckich limity przyjęć zostały znacząco zmniejszone. Podkreśliła też, że wprowadzenie w życie tak zwanej Konstytucji dla Nauki wymagało od władz uczelni mnóstwa pracy, wielu godzin spędzonych nad nowymi regulaminami, programami czy zasadami studiowania. Środowa uroczystość była okazją również do wręczenia listów gratulacyjnych czwórce najlepszych doktorantów reprezentujących każdą z 4 szkół doktorskich: Alicji Dudek, Hannie Gaweł, Annie Wróbel i Michałowi Szwedowi. Na zakończenie podnoszący na duchu wykład inauguracyjny "O istocie poznania naukowego" wygłosiła prof. Maria Flis, kierownik Zakładu Antropologii Społecznej UJ i była prorektor ds. rozwoju. W swoim wystąpieniu nawiązała m.in. do podstawowego celu studiów doktoranckich, jakim jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, będącej profesjonalnym opracowaniem opartym na najnowszych badaniach naukowych, która będzie paszportem do odkrywania i upowszechniania prawdy różnie definiowanej.

Więcej informacji oraz fotoreportaż na: www.uj.edu.pl