Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pamiętamy

Pamiętamy

6 listopada obchodzony jest od pięciu lat wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci. Łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków społeczności naukowej Krakowa z uroczystościami upamiętniającymi ofiary przeprowadzonej w 1939 roku przez niemieckiego okupanta akcji represyjnej znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau.

Główne obchody, mające miejsce w tym dniu w budynku Collegium Novum, poprowadził prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ. Wśród przybyłych  gości znaleźli się członkowie rodzin prześladowanych profesorów, reprezentanci władz krakowskich szkół wyższych, władze miasta i regionu, członkowie korpusu konsularnego oraz profesorowie z Uniwersytetu w Heidelbergu: Peter-Christian Müller-Graff i Peter Hommelhoff. Rektor W. Nowak poinformował, że z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Sonderaktion Krakau Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa wysłało do Muzeum i Miejsca Pamięci Sachsenhausen delegację, która oddała tam hołd ofiarom i złożyła kwiaty. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali dziekani Wydziału Historycznego, profesorowie: Jan Święch, Stanisław Sroka i Judyta Rodzińska-Nowak, natomiast Akademię Górniczo-Hutniczą profesor Bronisław Barchański.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik odczytał z kolei list, który do uczestników Akademickiego Dnia Pamięci skierował prezydent RP Andrzej Duda. Głowa państwa podkreślała w nim, że ówczesne władze niemieckie zdecydowały się na brutalną akcję przeciwko profesorom, ponieważ zdawały sobie sprawę, iż żadna perswazja nie skłoni ich do odrzucenia patriotycznego etosu polskiego uczonego oraz do sprzeniewierzenia się tradycjom uniwersytetu.
Uroczystość uświetniła recytacja poezji w wykonaniu prof. dr hab. Doroty Segdy, rektor Akademii Sztuk Teatralnych. Wykład o rodzeniu się tradycji obchodów upamiętniających Sonderaktion Krakau wygłosił z kolei prof. Andrzej Chwalba. W wystąpieniu akcentował m.in. rolę pamięci, która jest częścią dziedzictwa narodu. Zauważył też, że uroczystości takie jak Akademicki Dzień Pamięci są sposobem dzielenia się doświadczeniem. W wystąpieniu zatytułowanym "Moralitet o bezsilności" wystąpił przewodniczący Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ prof. Jan W. Tkaczyński. Po odczytaniu Apelu Pamięci przez Przewodniczącą Samorządu Studentów UJ Marcelinę Kościołek, nastąpiło składanie w asyście wojskowej wieńców pod tablicami pamiątkowymi w budynku Collegium Novum oraz pod Dębem Wolności.

Więcej informacji oraz fotoreportaż na stronie: www.uj.edu.pl

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron