Konferencja: Time Crystals and Related Phenomena

W dniach 4-6 września 2019 roku ponad 100 fizyków z całego świata spotkała się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aby dyskutować na temat kryształów czasowych, tj. wyjątkowego stanu materii, w którym atomy są zdolne do samoczynnej reorganizacji tworząc struktury krystaliczne w czasie.

Istnienie kryształów czasowych zostało zapostulowane w 2012 roku przez wybitnego naukowca - noblistę polsko-włoskiego pochodzenia - profesora Franka Wilczka. Od tego czasu dyscyplina rozwija się bardzo dynamicznie, a Uniwersytet Jagielloński od 2014 - czyli od czasu odkrycia dyskretnych kryształów czasowych przez profesora Krzysztofa Sachę - pozostaje jednym z jej pionierów.

Zjazd fizyków w Krakowie był pierwszym międzynarodowym wydarzeniem w całości poświęconym zjawisku krystalizacji w czasie. Na konferencji nie zabrakło wybitnych ekspertów i znamiennitych naukowów, a godzinny wykład telekonferencyjny wygłosił ojciec kryształów czasowych - profesor Frank Wilczek.

Kryształy czasowe, stanowiącę bardzo świeżą, obiecującą dziedzinę badań, przyciągają doświadczonych badaczy z bardzo różnych dziedzin fizyki oraz wielu młodych naukowców. Z tego powodu, wyjątkową cechą krakowskiej konferencji był jej wielobranżowy charakter oraz znacząca obecność młodego pokelnia fizyków. Szczególnie ciekawe poruszane tematy dotyczyły stabilności kryształów czasowych, opracowania uniwersalnej definicji oraz cech kryształu czasowego. Zostały również zapostulowane kryształy czasowe o egzotycznych cechach, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane do opracowania czasowo-przestrzennej elektroniki.