Odnowienie doktoratu po 50 latach prof. Stanisława Stabryły

Uroczystość miała miejsce w Auli Collegium Maius, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniu 17 czerwca 2019 roku. Przewodniczył mu prof. dr hab. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej. Uhonorowany to filolog klasyczny, należący do grupy najwybitniejszych polskich uczonych i humanistów. Oprócz władz rektorskich i dziekańskich UJ, wśród licznie przybyłych gości znaleźli się również członkowie rodziny, przyjaciele oraz współpracownicy tego wybitnego polskiego uczonego.

Prof. S. Stabryła uhonorowany został m.in. za doprowadzenie studiów nad historią literatury rzymskiej do światowego poziomu oraz za stworzenie kanonu badań i naukowych opracowań dotyczących recepcji literatury i kultury antycznej w literaturze polskiej i europejskiej. Dorobek naukowy i pisarski profesora jest bowiem ogromny i niezwykle urozmaicony, obejmuje prace specjalistyczne dotyczące kilku dziedzin badawczych związanych z antykiem grecko-rzymskim (m. in. 22 książki, 105 artykułów naukowych w języku polskim, angielskim i niemieckim; 51 prac przeglądowych i recenzji, trzy leksykony). Łącznie liczba publikacji przekracza 220 pozycji, w tym aż 42 w formie książkowej, co stanowi osiągnięcie bardzo rzadko spotykane nawet w świecie humanistyki. Przypomniane zostało także to, że Profesor S. Stabryła jest twórcą Krakowskiej Szkoły Badań nad Genologią Antyczną, a jego liczne powieści i opracowania popularne wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się obrazu antyku grecko-rzymskiego we współczesnym społeczeństwie polskim. W marcu 2019 roku prof. Stabryła złożył ponadto do druku tekst własnego przekładu „Wyznań” św. Augustyna, a  obecnie pracuje nad kolejną powieścią poświęconą mitom tebańskim.

Więcej informacji na: www.uj.edu.pl