Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uczelnia świętowała rocznicę założenia przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Główne uroczystości odbyły się w piątek 10 maja 2019 roku. Rano w Katedrze Wawelskiej reprezentanci władz rektorskich i dziekańskich złożyli wieńce i kwiaty na grobach Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

Następnie o godzinie 11.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ w auli Collegium Novum. Poprowadził je prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ. Podczas uroczystości medal Merentibus odebrał prof. Mario Suwalsky, chemik polskiego pochodzenia. Odznaczenie przyznawane jest przez Senat UJ osobom, organizacjom lub instytucjom zarówno z kraju, jak i z zagranicy w uznaniu ich szczególnym zasług dla najstarszej polskiej uczelni. Profesora Suwalsky’ego wyróżniono w szczególności za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad błonami naturalnymi i modelowymi, rozwój intensywnej oraz owocnej współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem w Concepción, a także za efektywne promowanie polskiej nauki i kultury w krajach Ameryki Łacińskiej.
Piątkowe uroczystości zakończył  wieczorny Koncert. Na dziedzińcu Collegium Maius wystąpiły wspólnie: Zespół Pieśni i Tańca UJ Słowianki, Chór Akademicki UJ Camerata Jagellonica oraz Orkiestra Kameralna UJ All In Orchestra. W sobotę natomiast miały miejsce  m.in. regaty ósemek wioślarskich o Puchar Rektora UJ.

Wiecej informacji na: www.uj.edu.pl