Z batutą i humorem

Tak oto społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego tradycyjnie powitała 6 stycznia początek nowego roku i rozpoczęcie karnawału. Tym razem zebrana w Auditorium Maximum UJ publiczność bawiła się przy utworach wybranych i brawurowo wykonanych przez muzyków z Grupy MoCarta i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którzy wystąpili pod batutą Macieja Niesiołowskiego.

Wśród uczestników koncertu oprócz władz UJ znaleźli się jeszcze: jego pracownicy, rektorzy krakowskich szkół wyższych oraz szerokie grono  przyjaciół  Uniwersytetu.  Wszystkich powitał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który złożył noworoczne życzenia. W sposób szczególny, za pośrednictwem nagrania wideo, zwrócił się także do nieobecnego prof. Franciszka Ziejki, któremu życzył szybkiego powrotu do zdrowia. Następnie przekazał w ręce maestro M. Niesiołowskiego miniaturową replikę rektorskiego berła, oddając tym gestem na czas wieczoru władzę w ręce artystów. Owacyjnie przyjęty koncert okazał się brawurowo wykonanym spektaklem, który łączył zabawę przy dźwiękach oryginalnie zaaranżowanej muzyki klasycznej z wysokiej próby żartem. W efekcie widzowie mogli zobaczyć i usłyszeć splot rozmaitych stylów, nastrojów i gatunków, w których połączeniu zadziwiało bogactwo pomysłów aranżacyjnych. Muzycy Grupy MoCarta zachwycili publiczność popisową grą na instrumentach nie tylko muzycznych. Na zakończenie koncertu nie obyło się oczywiście bez bisów oraz niespodzianki - występu przybyłych rektorów krakowskich uczelni, którzy wykonali swój popisowy numer - trawestację arii "Wielka sława, to żart" z operetki "Baron Cygański" Johana Straussa syna.