Akademicki Dzień Pamięci 2018

6 listopada o godzinie 11.00 w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły się główne uroczystości upamiętniające przeprowadzenia przez hitlerowskiego okupanta podstępnej akcji, która przeszła do historii pod nazwą Sonderaktion Krakau. W jej wyniku 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau.

W tym roku mija 79 rocznica tych tragicznych wydarzeń. Od 2015 roku, kiedy włączono w jej obchody wszystkie uczelnie skupione w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, obchodzona jest ona jako Akademicki Dzień Pamięci. Rozpoczął się on tradycyjnie od złożenia wieńców i zniczy w trzech miejscach. Pierwsze to tablica upamiętniającą uwięzienie aresztowanych profesorów w budynkach koszar, użytkowanych obecnie przez 16 Batalion Powietrznodesantowy przy ul. Wrocławskiej 82. Dwa pozostałe to cmentarze Salwatorski i  Rakowicki  gdzie znajdują się mogiły profesorów oraz naukowców, którzy swoim życiem i pracą zasłużyli się dla rozwoju uczelni. Kolejne punkty uroczystości miały już miejsce we wspomnianej Auli Collegium Novum, gdzie licznie zebranych powitał rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. Wśród zaproszonych gości znalazły się: rodziny aresztowanych profesorów, byli studenci tajnego nauczania, rektorzy krakowskich uczelni oraz korpus dyplomatyczny. Następnie głos zabrał przewodniczący Komitetu ds. Opieki na Grobami Profesorów UJ, prof. dr hab. Jan Wiktor  Tkaczyński. Jego przemówienie nosiło tytuł „Rozważania na marginesie wiersza Zbigniewa Herberta. Przeczucia eschatologiczne Pana Cogito”. Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja nowej witryny internetowej Komitetu oraz wyszukiwarki „Lista Pamięci”. Przygotowały ją wspólnie Dział Promocji UJ oraz Sekcja ds. Portalu Uniwersyteckiego. Po recytacji wierszy Z.Herberta w wykonaniu prof. dra. hab. Jacka Romanowskiego, przewodniczący Samorządu Studentów UJ Jakub Bakonyi odczytał Apel Pamięci. Przypomniano w nim nazwiska ofiar Sonderaktion Krakau. Na zakończenie prorektor UJ ds. rozwoju prof. dr hab. Dorota Malec wystąpiła z odczytem pt. "Dąb Wolności - symbol pamięci i hołdu". Przedstawiła w nim historię zasadzenia tego majestatycznego drzewa znajdującego się przed Collegium Novum, związanego mocno z wieloma uniwersyteckimi uroczystościami. Obchody Akademickiego Dnia Pamięci 2018 zakończyło złożenie w asyście wojskowej wieńców i zniczy pod tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum oraz pod wzmiankowanym Dębie Wolności.

Więcej informacji oraz fotoreportaż na: www.uj.edu.pl